Vatican Radio Čeština

Listen Vatican Radio Čeština Radio To Live Online Station For Free Broadcast Website Live Web Radio Network In The Internet..
Listen VATICAN ČEšTINA Radio To Live

Vatikánský rozhlas (italsky Radio Vaticana), je oficiální rozhlasová stanice Vatikánu, kterou na přání papeže Pia XI. vybudoval slavný italsko-irský vynálezce bezdrátového vysílání Guglielmo Marconi. Bylo založeno především jako nástroj pro šíření katolické víry a pro komunikaci Svatého stolce s věřícími, ale později se zaměřilo spíše na zpravodajskou činnost s orientací na informace z Vatikánu a katolického světa. Přináší podrobné reportáže o činnosti papeže a o jeho cestách.

Name: Vatican Radio Čeština (Vatikánský rozhlas)
Language: Italian Czech
Genre: Religious
City: Vatican
Broadcast area: Italy, Vatican
Website: vaticannews.va


Vatican Radio Čeština (Vatikánský rozhlas) is a station radio broadcasting in Italy, Vatican. The headquarters for Vatican Radio Čeština is located from Vatican. Vatican Radio Čeština radio station broadcasts a Religious Programs. The program is broadcast 24 hours per day in the Italian,Czech Language.

Listen to free online List of radio stations from Italy, Vatican.
Listen to Your Favorite music, news, sports, weather, politics, business, education, cultural, .. Podcasts, Webradio, FM and AM Radio Stations for Free!